Lauri Herva aloitti Domus Arctica -säätiön toimitusjohtajana 5.5.2025. Toivotamme Laurin lämpimästi tervetulleksi DASille!
Lue alta toimitusjohtajan terveiset:
"Terveiset DASin toimistolta. Aloitin työt viime viikolla ja ensimmäiset päivät ovat menneet perusasioiden parissa.
DAS:lla kevät ja alkuvuosi ovat olleet vauhdikkaita monella tapaa. Olemme tekemässä useita uudistuksia toiminnassa ja palveluissa, joilla kykenemme paremmin palvelemaan asukkaita ja meille asukkaaksi hakeutuvia. Jo lyhyessä ajassa on ollut hieno huomata DAS:n toiminnan sujuvuus. Arki toimistolla pyörii tehokkaasti ja toiminnallista kehittämistä tehdään jatkuvasti. Tähän pyrimme jatkossakin, jotta kykenemme varmistamaan laadukkaan ja kohtuuhintaisen asumisen edellytykset.
Perustehtävämme eli kohtuuhintaisen asumisen saralla haasteet ovat isoja. Tehdyt muutokset opiskelijoiden asumistukeen ja ARA-rahoitukseen heikentävät toisaalta opiskelijoiden asemaa ja samalla opiskelija-asuntosäätiöiden mahdollisuuksia vastata kohtuuhintaisten asuntojen kysyntään. Tästä huolimatta etsimme yhdessä Rovaniemen kaupungin ja korkeakoulujen kanssa ratkaisuja, sekä suunnittelemme uusien kohteiden rakennuttamista. DAS:n kannalta asioita on tarkasteltava myös kauas tulevaisuuteen huomioiden myös tulevien asukkaiden tarpeet ja odotukset. Uskon vakaasti, että yhdessä tekemällä pystymme vastaamaan näihin haasteisiin ja luomaan Rovaniemestä veto- ja pitovoimaisen opiskelijakaupungin.
Oikein mukavaa kesää kaikille!"
Lauri Herva
Toimitusjohtaja